Dodaj Ofertę Kupna
Strona Główna > Centrum Wiedzy > Artykuły
Święto Smoczych Łodzi 2021
2021-06-10 16:00:00

Święto Smoczych Łodzi to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim. Obchodzone jest co roku – piątego dnia piątego miesiąca według kalendarza lunarnego.

Obok Chińskiego Nowego Roku oraz Święta Środka Jesieni, Święto Smoczych Łodzi to najważniejsza uroczystość w kalendarzu Chińczyków. Odbywa się ono zawsze piątego dnia piątego miesiąca liczonego zgodnie z kalendarzem księżycowym. W tym roku święto przypada na 14 czerwca.

 

 

Święto obchodzone jest na cześć starożytnego poety Qu Yuana, który sprzeciwiał się korupcji chińskiej władzy i w ramach protestu rzucił się w nurt rzeki Milo. Do dziś pozostaje on symbolem odwagi i męstwa wobec niesprawiedliwości świata. Legenda głosi, że po heroicznej śmierci Qu mieszkańcy doliny rzeki Milo karmili ryby w rzece, aby te nie pochłonęły ciała bohatera.

Zgodnie z legendą ryby karmione były pierożkami zongzi, które do dzisiaj pozostają symbolem tego święta. Aby dotrzeć do jak największej ilości ryb i uratować ciało Qu, mieszkańcy okolicznych wsi pływali w smoczych łodziach wzdłuż rzeki i to one są motywem przewodnim chińskiego święta.

Aktualnie historyczne obchody zyskały nowoczesną odsłonę. Podczas święta odbywają się wyścigi smoczych łodzi, a wydarzeniom towarzyszą tańce i muzyka na żywo. Muzyka z bębnów ma odstraszać złe duchy, a pomagają jej w tym dodatkowo petardy i fajerwerki.

Co ciekawe wyścigi smoczych łodzi organizowane są nawet w Polsce.

Polecana Firma

Usługi BigChina

Zorganizujemy Twoje spotkanie z chińskim partnerem i wprowadzimy Cię w tajniki owocnej współpracy z dalekowschodnim kontrahentem.

> Aranżacja wyjazdów biznesowych

> Szkolenia i konsulting

> Raporty z rynku chińskiego