Dodaj Ofertę Kupna
Strona Główna > Centrum Wiedzy > Wiadomości
Implanty w walce z uzależnieniem
2019-05-21 16:00:00
Źródło: https://www.scmp.com

Lekarze z Szanghaju przeprowadzili badanie kliniczne przy użyciu głębokiej stymulacji mózgu do walki z uzależnieniem od narkotyków. Do tej pory metoda stosowana była do leczenia objawów Parkinsona.

Lekarze ze szpitala Ruijin w Szanghaju przeprowadzili pierwsze badania przy użyciu głębokiej stymulacji mózgu (DBS) do walki z uzależnieniem od metaamfetaminy. Operacja polega na wszczepieniu urządzenia, które stymuluje wybrane obszary mózgu. Po tym jak Europa i USA wycofały się z badań ze względów etycznych, Chiny stały się czołowym ośrodkiem badawczym nad tą metodą leczenia. Do tej porty DBS stosowano głównie do walki z objawami Parkinsona.

Pacjent nr 1 to uzależniony od narkotyków mężczyzna, który przez chorobę stracił żonę, pieniądze i zdrowie. Za każdym razem gdy zażywał narkotyki, grał w hazard, tracąc przeszło 150 tysięcy dolarów. Tradycyjna medycyna chińska nie pomogła mu wyjść z uzależnienia. Przełomowy moment nastąpił, gdy chirurg z Szanghaju podczas badania umieścił w jego mózgu elektrody stymulujące wybrane tkanki. Doktor Li pobudził przodomózgowie pacjenta, które odpowiedzialne jest za uzależnienia.

Dotychczasowe operacje oparte na elektrostymulacji prowadziły do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. DBS stymuluje tkanki, ale nie prowadzi do ich destrukcji. Technologia ta otworzyła pole do eksperymentów. Koszt elektro-implantu to obecnie około 25 tysięcy USD.

Naukowcy z Melbourne nie są jednak przekonani o skuteczności metody. Podobne eksperymenty wielokrotnie prowadziły do uszkodzeń mózgu, a wynalezienie technologii, która umożliwi „sterowanie” zachowaniem pacjenta wymaga od lekarzy i naukowców głębokich poszukiwań.

Chińscy naukowcy walczą o zgodę i dotacje od rządu na sfinansowanie ośrodka do badań nad DBS w kontekście uzależnień. Udział w eksperymencie miałoby wziąć aż 60 osób.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/news/china/science/article/3009363/chinese-researchers-using-brain-implants-help-drug-addicts

Polecana Firma

Usługi BigChina

Zorganizujemy Twoje spotkanie z chińskim partnerem i wprowadzimy Cię w tajniki owocnej współpracy z dalekowschodnim kontrahentem.

> Aranżacja wyjazdów biznesowych

> Szkolenia i konsulting

> Raporty z rynku chińskiego