Dodaj Ofertę Kupna
Strona Główna > Centrum Wiedzy > Wiadomości
Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn
2019-03-14 14:00:00
Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/

Średnie płace kobiet w Chinach są o ponad 20% niższe niż wynagrodzenia mężczyzn. Pomimo, że w ciągu ostatniego roku różnica ta zmniejszyła się o prawie 9%, to dane wciąż są niepokojące.

W 2018 roku średnia miesięczna pensja chińskich kobiet wynosiła 6 497 juanów. Stanowi to 78,3% średniego wynagrodzenia mężczyzn. Choć pensje kobiet wzrosły w ostatnim czasie o 8,7%, różnica wciąż jest wielka – wynika z raportu opublikowanego na portalu rekrutacyjnym zhipin.com. Miejsce pracy, przemysł oraz staż pracy to główne czynniki wpływające na zróżnicowanie wynagrodzenia pod względem płci. Poziom wykształcenia ma pomóc zniwelować rozbieżności.

Eksperci oceniają, że wybór miejsca pracy w największym stopniu determinuje poziom wynagrodzenia. Według statystyk mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania pracy wysiłkowej, ale dobrze płatnej, jak na przykład technik, lub sprzedawca. Kobiety z kolei mają preferować pracę o średniej intensywności i umiarkowanych wynagrodzeniach na stanowiskach administracyjnych, operacyjnych, czy marketingowych.

Branże, w których można dostrzec największy dysonans wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w Chinach, to przemysł maszynowy, chemiczny, górnictwo, technologie, IT, opieka medyczna, czy łączność elektroniczna.

Najmniejsze różnice płac (około 10%) widoczne są na początkowych etapach zatrudnienia, w tym przy podejmowaniu pierwszej pracy. Z biegiem stażu pracy różnice pogłębiają się. Zdaniem zhipin.com po pięciu latach pracy kobietom trudniej jest awansować, a ich wynagrodzenie nie wzrasta w takim tempie jak płace Chińczyków.

Respondenci wskazują poświęcanie czasu na rodzinę, brak wsparcia społecznego i niską liczbę kobiet na wysokich stanowiskach jako najważniejsze powody różnic na rynku pracy.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201903/07/WS5c80dc02a3106c65c34ed5dd.html

Polecana Firma

Usługi BigChina

Zorganizujemy Twoje spotkanie z chińskim partnerem i wprowadzimy Cię w tajniki owocnej współpracy z dalekowschodnim kontrahentem.

> Aranżacja wyjazdów biznesowych

> Szkolenia i konsulting

> Raporty z rynku chińskiego