Dodaj Ofertę Kupna
Strona Główna > Centrum Wiedzy > Wiadomości
Rozdymka tygrysia – przysmak Chińczyków - pozbawiona trucizny
2019-02-07 16:00:00
Źródło: https://www.scmp.com

Chińczykom udało się wyhodować rozdymkę tygrysią pozbawioną trucizny. Ryba, będąca ulubionym przysmakiem Chińczyków, niewłaściwie przygotowana może zabić spożywającego.

Rozdymka tygrysia, zwana też fugu, to ryba, która nadyma się do dużych rozmiarów w momencie, kiedy wyczuwa zagrożenie. Co więcej, jest uzbrojona w śmiertelną truciznę, na którą nie ma antidotum, gdy dojdzie do zatrucia. Wyłącznie wysoko wykwalifikowani kucharze mogą ją przyrządzać, mimo to słyszy się o zatruciach po spożyciu tego wyrafinowanego posiłku.

Do niedawna serwowanie fugu było w Chinach zabronione. Po tym jak udało się wyhodować rybę pozbawioną trucizny, zakaz został zdjęty. Badania trwały ponad dwadzieścia lat, ponieważ już w 1993 roku Ministerstwo Rolnictwa powołało zespół, który miał opracować bezmleczny gatunek rozdymki. Jak się okazuje, powodem wytwarzania toksyny jest dieta ryb. Fugu, żywiące się skorupiakami i algami, przetwarzają je w neurotoksyny, które mogą zabić człowieka w ciągu jednej chwili. W specjalnych hodowlach zbiorniki wodne pozbawione są alg, co eliminuje zagrożenie wytworzenia trującego jadu.

April Puffer, sieć gastronomiczna sprzedająca potrawę z fugu, posiada już dziewięć restauracji w Pekinie, po jednej w Shenzen i Guangdong oraz jedną w prowincji Jiangxi. Firma dodatkowo zarządza pięcioma łowiskami rozdymki tygrysiej.

Podobne zwyczaje panują w Japonii, gdzie fugu również nosi status wyszukanego smakołyku. Tamtejsi szefowie kuchni muszą przejść rygorystyczny egzamin i uzyskać akredytację zanim rozpoczną przygotowywanie potraw z użyciem trującej ryby.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/lifestyle/food-drink/article/2185125/pufferfish-china-beijing-diners-lured-delicacy-now-country-has

Polecana Firma

Usługi BigChina

Zorganizujemy Twoje spotkanie z chińskim partnerem i wprowadzimy Cię w tajniki owocnej współpracy z dalekowschodnim kontrahentem.

> Aranżacja wyjazdów biznesowych

> Szkolenia i konsulting

> Raporty z rynku chińskiego