Dodaj Ofertę Kupna
Strona Główna > Centrum Wiedzy > Wiadomości
Przewrót kopernikański w światowej gospodarce?
2018-08-08 10:00:00
Źródło: https://www.bankier.pl/

Chiny zanotowały deficyt na rachunku bieżącym w połowie roku po raz pierwszy od przynajmniej 20 lat. Jest jednak zdecydowanie za wcześnie, by ogłaszać kopernikański przewrót w światowej gospodarce, który mógłby choćby uspokoić wojenne zapędy prezydenta Trumpa.

Państwo Środka od lat buduje swoją potęgę gospodarczą na fundamencie stworzonym z nadwyżki eksportu nad importem, co w wielu krajach obserwuje się z rosnącym niepokojem, obawiając się wyparcia produktów rodzimych przez wytwarzane za Murem i utratę miejsc pracy. Pekin jest posądzany o wspieranie eksportu, m.in. poprzez dotacje i subsydia dla krajowych przedsiębiorstw oraz sztuczne zaniżanie wartości chińskiej waluty. Równocześnie zarzuca się Chińczykom, że utrudniają obcokrajowcom dostęp do rynku w Państwie Środka.

Odkąd Chiny wstąpiły do Światowej Organizacji Handlu ogromna nadwyżka w handlu towarami stanowiła podstawę nadwyżki na rachunku obrotów bieżących. Od 2001 r. wzrosła ona z 1,3 proc. chińskiego PKB do 9,9 proc. w 2007 r. A w tym okresie PKB kraju zwiększyło się ponad dwuipółkrotnie.

W kolejnych latach dodatnie saldo wyraźnie spadło i w ubiegłym roku wyniosło już tylko 1,3 proc. Stosunkowo niewielka nadwyżka w obecnej dekadzie jest efektem utrzymującego się szybkiego tempa wzrostu gospodarczego oraz bardzo dynamicznego wzrostu wartości importu usług. Ten element wymiany międzynarodowej często umyka obserwatorom, skupionym na saldach w obrocie towarami, ale
w ostatnich latach za sprawą globalizacji czy rozwoju technologii udział usług w handlu rośnie, nie tylko w przypadku Chin.

Więcej informacji na stronie: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-za-wczesnie-by-oglosic-przewrot-kopernikanski-w-swiatowej-gospodarce-7606820.html

Polecana Firma

Usługi BigChina

Zorganizujemy Twoje spotkanie z chińskim partnerem i wprowadzimy Cię w tajniki owocnej współpracy z dalekowschodnim kontrahentem.

> Aranżacja wyjazdów biznesowych

> Szkolenia i konsulting

> Raporty z rynku chińskiego