Dodaj Ofertę Kupna
Strona Główna > Centrum Wiedzy > Artykuły
Chiński kalendarz na 2018 r.
2018-01-05 14:00:00

Do pierwszego chińskiego święta w 2018 roku, Chińskiego Nowego Roku, pozostał jeszcze ponad miesiąc, warto jednak już teraz zajrzeć do tegorocznego kalendarza chiskiego. Choćby po to, by wiedzieć w jakich dniach nasze działania biznesowe w Chinach utkną w miejscu. Handlując z dalekowschodnim partnerem, czy choćby planując wyjazd do Państwa Środka, należy uwzglednić terminy świąteczne, czyli dni wolne od pracy dla wszystkich Chińczyków. Przedstawiamy listę najważniejszych chińskich świąt w nadchodzącym 2018 roku.

 

Chińczycy dużą uwagę przywiązują do obchodów świąt. Z wieloma z nich powiązane są rozmaite legendy i rytuały. Oprócz odpoczynku jest to dla wielu osób jedyna okazja w roku, by spotkać się z najbliższymi. W świątecznym kalendarzu Chiny mają zarówno święta obchodzone na całym świecie, jak i te które związane są bezpośrednio z ich historią i kulturą.

 

Najważniejsze Święta w Chinach w 2018 roku:

 

Chiński Nowy Rok 2018 – 15-21.02.2018: to najbardziej znane święto w Chinach, obchodzone według kalendarza księżycowego. Według chińśkiej astrologii każdy rok jest powiązany z chińskim zoodiakalnym zwierzęciem zgodnie z 12-letnim cyklem. Rok 2018 jest Rokiem Ziemistego Psa.

 

Święto Zmarłych Qingming 5-7.04.2018: jest to tradycyjne chińskie święto zmarłych. Zamiast świec na cmentarzach palone są papierowe banknoty, czasem są to również wykonane z papieru samochody czy inne przedmioty codziennego użytku. Tradycja zakazuje spożywania ciepłych posiłków oraz rozpalania ognia tego dnia.

 

Święto Pracy w Chinach 29.04-01.05.2018: to międzynarodowe święto, które jest odpowiednikiem polskiej "Majówki". Wiele Chińczyków wybiera się wtedy na kilkudniowe urlopy, co powoduje wzmożony ruch na drogach.

 

Święto Smoczych Łodzi 16-18.06.2018: święto powiązane jest z legędą o chińskim poecie Qu Yuanem, który na znak protestu przeciw niesprawiedliwości popełnił samobójstwo. Najważniejszym elementem festiwalu jest wyścig smoczych łodzi, które są długie, wąskie, drewniane i przyozdobione głowami oraz ogonami smoków.

 

Święto Środka Jesieni 22-24.09.2018: jest to święto które wyznacza koniec zbiorów. Podczas tego święta Chińczycy wypiekają tradycyjne księżycowe ciasteczka. Nazwa i kształt słodkości dodatkowo nawiązuje do pełni księżyca, ponieważ święto może odbywać się tylko w takiej jego fazie.

 

Święto Narodowe w Chinach 1-7.10.2018: jest to bardzo ważne święto w chińskiej tradycji, zwane inaczej "Złotym tygodniem" ze względu na ilość wolnych dni. Upamiętnia ono inaugurację Chińskiej Republiki Ludowej z 1 października 1949 roku.

 

Polecana Firma

Usługi BigChina

Zorganizujemy Twoje spotkanie z chińskim partnerem i wprowadzimy Cię w tajniki owocnej współpracy z dalekowschodnim kontrahentem.

> Aranżacja wyjazdów biznesowych

> Szkolenia i konsulting

> Raporty z rynku chińskiego