Dodaj Ofertę Kupna
Strona Główna > Centrum Wiedzy > Porady ekspertów
CE vs CE
2016-05-17 16:00:00

Jestem absolwentką wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego (katedra prawa finansowego) oraz studiów podyplomowych na wydziale Ekonomii UG "Transport i Logistyka". Uczęszczając jeszcze do szkoły średniej ( w latach 90.) zostałam czynnym współwłaścicielem firmy spedycyjno-transportowej. Moje doświadczenie w branży celnej i spedycyjnej poparte jest ponad 20 letnią praktyką. Obecnie pełnię funkcję pełnomocnika Właścicieli - dyrektora zarządzającego w istniejącym od 1990 roku Biurze Usług Spedycyjnych SPEED, z siedzibą w Gdyni.

Artykuły tego autora

To nie pomyłka . Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

"Pierwsze" CE (Conformité Européenne) to deklaracja producenta, że towar spełnia zasadnicze wymagania i został poddany odpowiedniej procedurze oceny zgodności z normami UE przewidzianymi w dyrektywie/ach dla danego wyrobu. Deklaracja zgodności (declaration of conformity) towarzyszy oznaczeniu produktu symbolem CE.

W tej formie widoczne na produkcie oznaczenie NIE potwierdza: kraju pochodzenia czy jakości oferowanego produktu.

Grafika znaku przedstawiona poniżej

"Drugie" CE to coraz częściej spotykana – w relacjach naszych Klientów – "pułapka" stosowana przez dostawców z Chin, w stosunku do mniej doświadczonych importerów. Takim skrótem posługują się dostawcy mając na myśli określenie China Export. Ten zwrot nic nie znaczy poza dosłownym brzmieniem "chiński eksport". Nie ma również żadnego odniesienia do kwestii bezpieczeństwa produktów, ich jakości , czy zgodności z normami UE. Dodatkowo trudno jest odróżnić obydwa znaki, bowiem według spotykanych opinii ekspertów jedyny szczegół dotyczy odległości pomiędzy literami.

W jaki sposób ustrzec się, aby nie paść ofiarą tego pomysłowego wybiegu?

W mojej subiektywnej ocenie – uzyskując ofertę od potencjalnego dostawcy, gdzie widnieją oznaczenia CE należy dopytać się o rozwinięcie skrótu, a także poprosić o przesłanie dokumentu deklaracja zgodności (declaration  of conformity), który zawsze towarzyszy towarom oznaczonym symbolami CE.

Na zakończenie warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Dostawcy dość często posiłkują się dokumentem  nazywanym (ang.) "certificate of conformity" w rozumieniu deklaracji zgodności. Certyfikat może być nawet prawdziwy czyli wystawiony przez istniejącą  jednostkę zewnętrzną (np.znane międzynarodowe laboratorium badawcze), ale jest to tylko dokument pośredni. Dopiero na podstawie raportu z badań, analiz, testów, czyli np. na podstawie wspomnianego certyfikatu producent lub jego przedstawiciel w Europie wystawia deklarację zgodności.

Szczegółowe informacje związane z oznaczeniem CE znajdziecie Państwo m.in. na stronie UOKiK , polecamy również odwiedziny innych stron internetowych szeroko poruszających problematykę oznaczeń CE.

Polecana Firma

Usługi BigChina

Zorganizujemy Twoje spotkanie z chińskim partnerem i wprowadzimy Cię w tajniki owocnej współpracy z dalekowschodnim kontrahentem.

> Aranżacja wyjazdów biznesowych

> Szkolenia i konsulting

> Raporty z rynku chińskiego