Dodaj Ofertę Kupna
Strona Główna > Centrum Wiedzy > Artykuły
Rynek zakupów grupowych w Chinach
2012-08-02 12:13:36
Źródło: Katarzyna Książkiewicz
Idea zakupów grupowych po raz pierwszy zdobyła popularność w Stanach Zjednoczonych. Według ekonomicznego prawa korzyści skali, firmy mogą obniżyć swoje koszty, gdy produkują więcej. Zasadę tą postanowiły wykorzystać serwisy zakupów grupowych, które oferują dany produkt czy usługę wielu klientom równocześnie. Dzięki temu, ceny w serwisach zakupów grupowych są niezwykle atrakcyjne.

Jak wygląda rynek zakupów grupowych w Państwie Środka? Na rynku funkcjonuje obecnie ponad 1000 serwisów internetowych oferujących zakupy grupowe. Wiosną zeszłego roku swoich sił na rynku chińskim postanowił spróbować Groupon. Firma weszła na rynek pod nazwą GaoPeng.com i na początku zaoferowała promocyjne oferty w dwóch największych miastach Chin: Szanghaju i Pekinie.

Co ciekawe, rynek chiński, mimo ogromnego potencjału ludzkiego, jest rynkiem bardzo specyficznym i wiele firm amerykańskich i europejskich było zmuszonych z czasem wycofać się z rynku chińskiego. Te firmy, które na rynku chińskim osiągnęły sukces, utworzyły z lokalnym chińskim partnerem joint venture lub weszły w bezpośredni kontakt z tamtejszymi przedsiębiorstwami. W przypadku GaoPeng.com sytuacja również jest trudna. Firma weszła na rynek chiński stosując schematy europejskie i amerykańskie, które niestety nie sprawdzają się w tradycynym społeczeństwie chińskim. Jeśli jednak europejski lider zakupów grupowych w porę zareaguje na niepokojące sygnały z rynku, z pewnością wciąż ma szansę na poprawę swojej pozycji w Chinach czy związanych kulturowo Tajwanie i Hong Kongu.

Pod koniec zeszłego roku w mediach pojawiła się informacja, że mnogość portali zakupów grupowych w Chinach postanowił wykorzystać Google. Zaoferował on stworzenie agregatora zakupów grupowych, czyli porównywarki ofert i promocji dostępnych w licznych chińskich serwisach oferujacych grupowe zniżki. A zatem w najbliższym czasie możemy się spodziewać nowych, ciekawych informacji płynących z rynku chińskiego.
Polecana Firma

Usługi BigChina

Zorganizujemy Twoje spotkanie z chińskim partnerem i wprowadzimy Cię w tajniki owocnej współpracy z dalekowschodnim kontrahentem.

> Aranżacja wyjazdów biznesowych

> Szkolenia i konsulting

> Raporty z rynku chińskiego